matematyka

Galileusz pisał, że „matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat”. Zgodnie z jego myślą, jeżeli chcemy zrozumieć świat, musimy poznać matematykę. Tym bardziej, że spotykamy się z nią w wielu sytuacjach życiowych, kiedy liczymy, ważymy, mierzymy, planujemy.

Znajomość podstaw matematyki ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu. Matematyka towarzyszy uczniom od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jest ciekawą, pasjonującą dziedziną wiedzy, tylko należy się jej uczyć, najlepiej w jak najciekawszej formie np. brać udział w różnorodnych konkursach i zabawach.

7 stycznia odbył się w naszej szkole pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotów Ścisłych „Sowa Matematyczna”, w którym pod okiem szkolnego koordynatora p. Wioletty Czajor wzięło udział 24 uczniów naszej szkoły. Podczas konkursu obowiązywał podział na dwie grupy wiekowe (JUNIOR – klasy czwarte oraz PITAGORAS – klasy piąte i szóste). Uczestnicy rozwiązywali zadania we wcześniej ustalonych czteroosobowych drużynach.
Test nie był łatwy. Uczniowie musieli rozwiązać 30 zadań o różnym stopniu trudności w ciągu 60 minut.

Najlepiej w I etapie olimpiady poradziła sobie drużyna chłopców z klas piątych, która uzyskała 52pkt/60pkt (86.67%). Niestety zabrakło piątoklasistom 2 punktów, aby zakwalifikować się do drugiego etapu – szkoda. Bardzo dobrze wypadły również zespoły klas szóstych uzyskując:

• klasa VI b – 51pkt/60pkt (85%)

• Klasa VIa – 42pkt/60pkt (70%)

• Klasa VIc – 34pkt/60pkt (56.67%)

Nasi najmłodsi uczestnicy pomimo, że w tego typu konkursie uczestniczyli po raz pierwszy ich wyniki napawają dużym optymizmem na przyszłość:

• Klasa IVa – 30/60 (50%)

• Klasa IVb – 29/60 (48.33%)