Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski – święta osób niewidomych i niedowidzących w Szkole Podstawowej nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju przeprowadzono tygodniową akcję informacyjną oraz warsztaty, które przybliżyły uczniom wszystkich klas naszej szkoły aspekty życia osób niewidomych i niedowidzących. W warsztatach brały udział również przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 8 w Jastrzębiu-Zdroju. 

Uczestnicy najpierw zobaczyli krótką animację, pokazującą, jak pomagać osobom niewidomym, aby później przećwiczyć chodzenie z białą laską i z przewodnikiem. Uczniowie poznali alfabet Braille'a, spróbowali swoich sił w pisaniu i czytaniu tekstu. Uczestniczyli w różnych zabawach i grach np. memory dla niewidomych oraz w ćwiczeniach pobudzających różne zmysły oraz wspomagające funkcjonowanie osób z zaburzeniami widzenia. Zainteresowani uczniowie korzystali z kart pracy dla osób z dysfunkcjami wzroku, dzięki którym przyswajali wiedzę m.in. z zakresu umiejętności matematycznych, rozpoznawania figur geometrycznych, sekwencji. Uczniowie poznali bilonówkę, przybory matematyczne, taśmę mierniczą i budzik, lupę z kontrastami barwnymi, szklane kule, klepsydrę, podświetlany ekran z żelowymi figurami geometrycznymi. Wśród młodszych uczestników zainteresowaniem cieszyły się: skrzynka zagadek, pudło sensoryczne oraz zabawy umożliwiające rozpoznawanie np. przypraw, kwiatów, różnych rodzajów mąki, pieczywa, makaronów, ryżu, bułki tartej, cukru. Wiele zadań wykonywano z zawiązanymi oczami oraz wykorzystując stymulację polisensoryczną. 
Podczas zajęć wykorzystano także elementy sali doświadczania świata. Uczniowie odprężali się w kąciku relaksacyjnym przy muzyce odprężającej, projektorze gwiazd, panelu świetlnym i światłowodach. 
W akcję zaangażowali się także wychowawcy i uczniowie klas 1-3, którzy wykonali prace plastyczne, budowali zamki z klocków, rozpoznawali różne produkty za pomocą zmysłu smaku i to wszystko robili z zasłoniętymi oczami. Uczniowie rozwiązywali karty pracy, zawierające ćwiczenia stymulujące narząd wzroku. 
Na świetlicy odbyły się zajęcia z wykorzystaniem instrumentów muzycznych „Świat ciszy, świat głośny. Jak dzieci niewidome odbierają dźwięki?”
Podczas akcji, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, uczniowie chociaż w niewielkim stopniu poznali "świat" osób niewidomych i niedowidzących oraz zostali uwrażliwieni na potrzeby innych. Nauczyli się także, jak pomagać osobom niewidomym. 

Koordynatorzy: Katarzyna Kula, Jolanta Durczok, Olga Olakowska

Dodatkowe informacje