W dniach od 11 do 15 grudnia obchodziliśmy Tydzień Matematyki w ramach Miejskiego Projektu „Rozkodujmy Matematykę w Naszym Mieście”.

Na lekcjach matematyki klasy IV – VII wykonywały ozdoby choinkowe – płaskie lub przestrzenne. Uczniowie wykorzystywali metodę origami do składania sześcianów, gwiazd betlejemskich, serc, kwiatów. Powstały również bryły przestrzenne wykonane z „kręciołków”. Na choinkach zobaczyć można także inne figury osiowosymetryczne. Prace wykonane przez uczniów zdobią choinki wystawione na I i II piętrze.

Uczniowie klasy V wykonali piękne modele szkieletów wielościanów, które zawisły pod sufitem na korytarzach szkolnych. Natomiast klasy VI miały za zadanie wykonać metodą WebQuest projekty matematyczne pt." Matematyka wokół nas". Ich prace można oglądać na gazetce ściennej na korytarzu.

LINK DO GALERII

Codziennie o godz. 8.00 były wywieszane dwa zadania, które należało rozwiązać do dnia następnego i wrzucić do pudełka na prezenty stojącego pod choinką na I piętrze do godziny 9.40. Zadania były przeznaczone dla każdej grupy wiekowej i trudność ich rozwiązania polegała na umiejętności logicznego myślenia. Łączna ilość zadań do rozwiązania – 10. Uczniom, którym udało się rozwiązać poprawnie co najmniej 6 – uzyskali ocenę celującą z matematyki (za 5 – ocenę bardzo dobrą, za cztery zadania ocenę dobrą). Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie to:

1. Weronika Szczepaniak 5b
  2. Ania Łoś 5b
  3. Katarzyna Kamińska 5b
  4. Karen Sojka 5b
  5. Oliwia Dobrenko 5b
  6. Dominika Mielnik 5b
  7. Paulina Mielnik 4a

W poniedziałek chętni uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących kodowania i szyfrowania. Zmagali się z rożnymi łamigłówkami: odczytywali szyfr Bacona i szyfr Cezara, korzystając z aplikacji zainstalowanych w telefonach komórkowych odczytywali kody QR. Poza tym obliczali kwadraty magiczne, rozwiązywali zadania dotyczące „malowania liczbami” .

W dniu 14 grudnia (czwartek) uczniowie klas   I – VII wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym pt. „ Orzeł Matematyczny”. Skala trudności pytań konkursowych została, tak przygotowana przez organizatorów, aby wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił.

Tydzień matematyki w naszej szkole dostarczył wielu pozytywnych wrażeń uczniom. Prace wykonane przez dzieci zachwycały nie tylko nauczycieli, ale i rodziców.

Wioletta Czajor

Żaneta Firla