Krew i oddychanie

 

 płytki krwi

Dlaczego po skaleczeniu nie wypływa cała nasza krew?

 

Ponieważ komórki z których jest zbudowana zwane płytkami krwi, natychmiast gromadzą się w miejscu skaleczenia tworząc tamę, aby zapobiec wypływaniu krwi. Krew krzepnie, tworzy się strup i rana się zabliźnia. Zrywanie strupów z rany powoduje jej dłuższe gojenie.

 

Dlaczego po uderzeniu pozostaje siniak?

 

Ponieważ naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą pękają, trochę krwi wypływa tworząc siniak. Krew ma sinawy odcień, ponieważ nie jest natlenowana.

 

Dlaczego zaleca się przykładanie lodu do guza?

 

Pod wpływem zimna nasze naczynia krwionośne pod skórą zwężają się i opuchlizna znika.

 

Uwaga!

 

Nasze ciało zawiera 96 tysięcy km naczyń krwionośnych – to ponad dwa razy więcej niż obwód Ziemi!

 

Jest coś, co robisz co najmniej 18 razy na minutę, ponad tysiąc razy na godzinę i ponad 25 tysięcy razy dziennie i nawet o tym nie myślisz. To oddychanie.

 

Dlaczego po wysiłku mamy zadyszkę?

 

Podczas wysiłku nasze mięśnie zużywają dużo tlenu. To właśnie tlen przenoszony przez krew dostarcza im energii. Oddychamy więc szybciej, aby nasze płuca otrzymały więcej tlenu. Krew spieszy się dostarczyć tlen mięśniom. Jeśli wysiłek jest zbyt duży, nie nadążamy z dostarczaniem tlenu mięśniom i mamy zadyszkę.

 

Dlaczego łapie nas kolka kiedy biegniemy?

 

Kiedy biegniemy oddychamy szybciej i często niedokładnie. Gdy nie dostarczamy organizmowi wystarczająco dużo tlenu, przepona (jeden z mięśni oddechowych) produkuje kwas mlekowy, który jest powodem bólu. To właśnie kolka. Sportowcy mając kolkę nie przerywają wysiłku, pomimo bólu. W pewnym momencie przepona ustępuje miejsca innym mięśniom oddechowym. W tym czasie krew zabiera kwas mlekowy z przepony, która znów może pracować normalnie.

na przełaj 

 

Równowaga

 

Dlaczego kręci się nam w głowie podczas obrotów?

 

Wewnątrz każdego ucha znajdują się trzy małe kanaliki wypełnione płynem, który pozwala nam zachować równowagę. Kiedy kręcimy się w kółko, płyn miesza się, a nerwy ostrzegają mózg o naszej pozycji. Gdy przestaniemy się kręcić płyn nadal się miesza. Dlatego kręci się nam w głowie.

 

W jaki sposób tancerze unikają zawrotów głowy?

 

Obracając głowę starają się za każdym obrotem zatrzymać wzrok na stałym punkcie np. dekoracji. W ten sposób płyn wewnątrz uszu miesza się tylko raz, a nie bez przerwy.

równowaga

 

Dodatkowe informacje