- Szczegóły
- Odsłony: 2343
Polacy Mistrzami Świata – czyli ile lat temu powstała siatkówka?
Siatkówka obchodzi dzisiaj swoje 119 urodziny. Wymyślił ją w 1895 roku William Morgan, dyrektor i nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z amerykańskich szkół dla młodzieży. Wielu tamtejszych uczniów nie było zainteresowanych popularną już wtedy koszykówką i szukało sportu bez fizycznego kontaktu i dużej ilości biegania po boisku. Morgan wykorzystał siatkę do tenisa ziemnego i zawiesił ją na wysokości 2 metrów, żeby była wyżej niż głowy zawodników. Następnie kazał im przebijać piłkę ponad nią na stronę drużyny przeciwnej. Do gry używano cięższej piłki niż w chwili obecnej, a zawodnicy nie zmieniali pozycji w czasie gry. Nazwa volleyball pochodzi od słowa – volley oznaczającego bezpośrednie uderzenie piłki bez dotykania przez nią podłoża. W 1900 roku siatkówka wyszła poza granice USA i w 1920 roku przywędrowała do Polski.
Dlaczego podczas meczu zawodnicy zmieniają pozycje?
W siatkówce trzeba umieć wszystko: podawać, atakować i bronić. Strefa boiska każdej drużyny podzielona jest na pole ataku i obrony. Przy każdej zmianie zawodnicy przesuwają się o jedno miejsce zgodnie z ruchem wskazówek zegara i wymieniają zadaniami.
Kim jest tajemnicza postać o nazwie libero?
Libero to „specjalny” obrońca w zespole siatkówki. Ubrany jest w strój innego koloru niż pozostali gracze. Jego zadanie to gra obronna i przyjęcie piłki z zagrywki. Nie wolno mu zagrywać, atakować piłki gdy jest ponad górną krawędzią siatki oraz blokować ataków przeciwnika. Musi być niezwykle sprawny, zwinny i wykazywać się dużą zdolnością koncentracji w czasie gry. Libero nie może pełnić funkcji kapitana zespołu.
Jak nazywa się znany klub siatkarski z Jastrzębia – Zdroju?
Polscy kibice uznawani są za najlepszych kibiców siatkarskich na świecie.
autor: Andrzej Kolekta
- Szczegóły
- Odsłony: 2543
Dlaczego uprawiający kendo wyglądają jak bohaterowie „Gwiezdnych Wojen”?
Kendo to walka na drewniane miecze, która liczy ponad 1 600 lat. Walczący ubrani są na czarno, mają czarny kask z siatką na twarzy, czarne watowane rękawice i czarne sięgające aż do stóp tuniki (kimona). Przypominają bohatera „Gwiezdnych Wojen” Dartha Vadera. Kendo to najbardziej popularny sport w Japonii.
Dlaczego zachwycamy się gimnastyką artystyczną?
Ta dyscyplina sportowa zarezerwowana dla dziewcząt jest bliższa tańcom niż akrobatyce. Zawody odbywają się przy muzyce. Zawodniczki muszą wykonywać figury baletowe z różnymi przyborami: skakanką, obręczą, wstążką, piłką lub maczugami.
W jaki sposób zostać dobrym miotaczem w baseballu?
Miotacz należy do grupy obrońców. Jego zadanie jest najważniejsze: powinien wyrzucić piłkę
w taki sposób, żeby zawodnik uderzający nie mógł w nią uderzyć. Jeżeli uderzający 3- krotnie nie trafi w piłkę zostaje wykluczony z gry. Miotacz musi przesłać piłkę dokładnie między kolano
a pachę zawodnika uderzającego. Najszybsze piłki miotaczy rzucane gołą ręką osiągają nawet 160 km/h.
Dlaczego tenis stołowy jest bardziej znany pod nazwą ping-pong?
Nadano mu tę nazwę w końcu XIX wieku z racji śmiesznego odgłosu, który wydawała piłeczka odbijająca się od stołu i rakietki. Jednak sprytny producent zabawek zastrzegł sobie tę nazwę. Sportowcy musieli wówczas pogodzić się z oficjalną nazwą – tenis stołowy.
- Szczegóły
- Odsłony: 4401
Mięśnie, których mamy 650 umożliwiają wszelkie ruchy: chodzenie, schylanie się, oddychanie, mruganiei, a nawet jedzenie. Dzięki nim możemy wyrażać emocje: radość, strach, gniew. Niektóre mięśnie reagują na dotyk. Inne jak np. serce kurczą się automatycznie.
Mięśnie stanowią prawie połowę ciężaru naszego ciała: dziecko ważące 30 kg ma 12 kg mięśni. Szczególnym mięśniem jest serce, które ma wielkość nie większą niż zaciśnięta pięść. To ono sprawia, że krew krąży we wszystkich częściach naszego ciała.
Dlaczego podczas wykonywania ćwiczeń czujemy ciepło?
Nasze mięśnie są silnikiem naszego ciała. Aby właściwie funkcjonować potrzebują paliwa (cukru
i tlenu), które czerpią z krwi. Kiedy są pobudzane (pracują) zużywają paliwo wytwarzając ciepło – tak jak drewno wytwarza ciepło, gdy się pali.
Dlaczego czasem czujemy ból po wysiłku?
Mięśnie pracując zużywają paliwo dostarczane przez krew. Podczas spalania tego paliwa wytwarza się kwas mlekowy. Gdy dłużej wykonujemy jakieś ćwiczenie, mięśnie gromadzą zbyt dużo kwasu mlekowego, który sprawia że czujemy ból. Osoby stale trenujące jakiś sport są bardziej odporne
na działanie kwasu mlekowego i mniej odczuwają jego działanie.
Nie do wiary!
Mrówki są w stanie podnieść wielokrotność ciężaru swojego ciała.
My nie możemy się z nimi równać.
Gdyby tak było, podnosilibyśmy samochody jedną ręką!
Dlaczego badamy puls?
Ponieważ puls wskazuje jak szybko bije nasze serce. W spoczynku serce zdrowej osoby bije około 70 razy na minutę. Tempo bicia serca wzrasta, kiedy wykonujemy coraz większy lub długotrwały wysiłek. Puls może osiągać nawet 200-250 uderzeń na minutę.
Aby zbadać swój puls, wystarczy przyłożyć palec do wewnętrznej strony nadgarstka, w miejscu gdzie przebiega tętnica. Następnie trzeba policzyć liczbę uderzeń w ciągu minuty.
Można także policzyć uderzenia w ciągu 15 sekund i pomnożyć ich liczbę przez 4.
Serce dziecka bije szybciej – około 80 razy na minutę. Dzieje się tak dlatego, że dziecko rosnąc potrzebuje dużo energii. Energii dostarcza krew bogata w tlen, więc serce musi bić szybciej,
aby sprostać wymaganiom organizmu. To dlatego puls noworodków może wynosić w spoczynku nawet 150 uderzeń na minutę.
- Szczegóły
- Odsłony: 2320
Krew i oddychanie
Dlaczego po skaleczeniu nie wypływa cała nasza krew?
Ponieważ komórki z których jest zbudowana zwane płytkami krwi, natychmiast gromadzą się w miejscu skaleczenia tworząc tamę, aby zapobiec wypływaniu krwi. Krew krzepnie, tworzy się strup i rana się zabliźnia. Zrywanie strupów z rany powoduje jej dłuższe gojenie.
Dlaczego po uderzeniu pozostaje siniak?
Ponieważ naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą pękają, trochę krwi wypływa tworząc siniak. Krew ma sinawy odcień, ponieważ nie jest natlenowana.
Dlaczego zaleca się przykładanie lodu do guza?
Pod wpływem zimna nasze naczynia krwionośne pod skórą zwężają się i opuchlizna znika.
Uwaga!
Nasze ciało zawiera 96 tysięcy km naczyń krwionośnych – to ponad dwa razy więcej niż obwód Ziemi!
Jest coś, co robisz co najmniej 18 razy na minutę, ponad tysiąc razy na godzinę i ponad 25 tysięcy razy dziennie i nawet o tym nie myślisz. To oddychanie.
Dlaczego po wysiłku mamy zadyszkę?
Podczas wysiłku nasze mięśnie zużywają dużo tlenu. To właśnie tlen przenoszony przez krew dostarcza im energii. Oddychamy więc szybciej, aby nasze płuca otrzymały więcej tlenu. Krew spieszy się dostarczyć tlen mięśniom. Jeśli wysiłek jest zbyt duży, nie nadążamy z dostarczaniem tlenu mięśniom i mamy zadyszkę.
Dlaczego łapie nas kolka kiedy biegniemy?
Kiedy biegniemy oddychamy szybciej i często niedokładnie. Gdy nie dostarczamy organizmowi wystarczająco dużo tlenu, przepona (jeden z mięśni oddechowych) produkuje kwas mlekowy, który jest powodem bólu. To właśnie kolka. Sportowcy mając kolkę nie przerywają wysiłku, pomimo bólu. W pewnym momencie przepona ustępuje miejsca innym mięśniom oddechowym. W tym czasie krew zabiera kwas mlekowy z przepony, która znów może pracować normalnie.
Równowaga
Dlaczego kręci się nam w głowie podczas obrotów?
Wewnątrz każdego ucha znajdują się trzy małe kanaliki wypełnione płynem, który pozwala nam zachować równowagę. Kiedy kręcimy się w kółko, płyn miesza się, a nerwy ostrzegają mózg o naszej pozycji. Gdy przestaniemy się kręcić płyn nadal się miesza. Dlatego kręci się nam w głowie.
W jaki sposób tancerze unikają zawrotów głowy?
Obracając głowę starają się za każdym obrotem zatrzymać wzrok na stałym punkcie np. dekoracji. W ten sposób płyn wewnątrz uszu miesza się tylko raz, a nie bez przerwy.