Polacy Mistrzami Świata – czyli ile lat temu powstała siatkówka?
Siatkówka obchodzi dzisiaj swoje 119 urodziny. Wymyślił ją w 1895 roku William Morgan, dyrektor i nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z amerykańskich szkół dla młodzieży. Wielu tamtejszych uczniów nie było zainteresowanych popularną już wtedy koszykówką i szukało sportu bez fizycznego kontaktu i dużej ilości biegania po boisku. Morgan wykorzystał siatkę do tenisa ziemnego i zawiesił ją na wysokości 2 metrów, żeby była wyżej niż głowy zawodników. Następnie kazał im przebijać piłkę ponad nią na stronę drużyny przeciwnej. Do gry używano cięższej piłki niż w chwili obecnej, a zawodnicy nie zmieniali pozycji w czasie gry. Nazwa volleyball pochodzi od słowa – volley oznaczającego bezpośrednie uderzenie piłki bez dotykania przez nią podłoża. W 1900 roku siatkówka wyszła poza granice USA i w 1920 roku przywędrowała do Polski.
Dlaczego podczas meczu zawodnicy zmieniają pozycje?
W siatkówce trzeba umieć wszystko: podawać, atakować i bronić. Strefa boiska każdej drużyny podzielona jest na pole ataku i obrony. Przy każdej zmianie zawodnicy przesuwają się o jedno miejsce zgodnie z ruchem wskazówek zegara i wymieniają zadaniami.
Kim jest tajemnicza postać o nazwie libero?
Libero to „specjalny” obrońca w zespole siatkówki. Ubrany jest w strój innego koloru niż pozostali gracze. Jego zadanie to gra obronna i przyjęcie piłki z zagrywki. Nie wolno mu zagrywać, atakować piłki gdy jest ponad górną krawędzią siatki oraz blokować ataków przeciwnika. Musi być niezwykle sprawny, zwinny i wykazywać się dużą zdolnością koncentracji w czasie gry. Libero nie może pełnić funkcji kapitana zespołu.
Jak nazywa się znany klub siatkarski z Jastrzębia – Zdroju?
Polscy kibice uznawani są za najlepszych kibiców siatkarskich na świecie.
autor: Andrzej Kolekta